Legenda o Sumie
  • Podróż Suma
  • O Sumie
  • Słuchowisko
  • Napisz do nas
  • Podróż Suma
  • O Sumie
  • Słuchowisko
  • Napisz do nas
Obraz

Legenda o Sumie i wiślanej koronie

O wiślanym sumie

28/9/2020

0 Komentarze

 
Obraz
Pan Kamil Walicki ze Smokiem wawelskim, ponad dwumetrowym sumem (kamilwalicki.pl)

Pod koniec sierpnia w wodach Wisły tuż pod Krakowem złapany został ogromny, ponad dwumetrowy sum. Czy to nasz bohater? Tego nie wiemy. Ale dowiedzieliśmy się mnóstwa ciekawych rzeczy od Pana Kamila Walickiego, wędkarza, który dokonał tego wyczynu i dzięki temu miał szczęście spotkać się z bardzo bliska z tą niezwykłą rybą.
 
- Niebawem na blogu premierę będzie miało nasze słuchowisko: legenda o Sumie, który poszukuje zaginionej korony Królowej Wisły. W opowieści ta mądra, dostojna ryba zostaje złowiona przez rybaka, i ponownie wypuszczona do wody.
- Na początek - rybak i wędkarz to dwie odmienne postacie. Już tłumaczę różnicę! Wędkarz łowi wędką, a rybak siecią. Rybak nigdy nie wypuszcza złapanych ryb (bo dla niego każda ryba to pieniądze), a u wędkarzy bywa odwrotnie. Oczywiście wielu ryby zabiera, ale wielu też wypuszcza. Wędkarstwo to pasja i odpoczynek, a rybactwo to sposób zarobku, nie mający nic wspólnego z pasją. Między rybakiem a wędkarzem zawsze jest konflikt "interesów" (zarybienia są prowadzone ze składek wędkarskich, a rybak te ryby łapie w sieci, zabija i sprzedaje) i jedni drugich nie lubią. Ważne też, że wędkarze łowią, a rybacy łapią.
 
- Złowionego niedawno suma nazwał Pan "Smokiem wawelskim" - dlaczego? 
- Nazwałem go Smokiem wawelskim, ponieważ był złowiony w okolicy Zamku Królewskiego na Wawelu i wydawał mi się wielki niczym legendarny smok.
 
- Łowi Pan wiele rozmaitych dużych i pięknych ryb. Czy sumy mają w sobie coś wyjątkowego, czym różnią się od innych? 
- Sumy są wyjątkowe dlatego, że są największymi rybami w naszych wodach. Żadna inna ryba żyjąca w Polsce nie dorasta do takich rozmiarów.
 
- Jakie cechy charakteru i umiejętności najbardziej się Panu przydają podczas połowów? 
- Wydaje mi się, że w wędkarstwie najważniejsza jest miłość do Przyrody, chęć przebywania nad wodą, często z dala od ludzi. Ja podczas swoich wypraw nad dzikie odcinki Wisły spotykam więcej dzikich zwierząt niż ludzi - i bardzo mi to odpowiada. Trzeba chyba po prostu kochać Przyrodę i wszystkie jej zjawiska - od wschodu słońca, aż po niesamowitą ciszę przed burzą.
 
- Co było dla Pana najciekawszym albo najdziwniejszym przeżyciem na wodach Wisły? 
- Wisła potrafi zaskakiwać za każdym razem. Ja mieszkam w Warszawie i wystarczy odjechać kilkanaście kilometrów od stolicy, aby ujrzeć wspaniałą, dziką rzekę. Wisła jest ostatnią tak wielką rzeką w Europie, która nie jest jeszcze uregulowana, jest dzika. Spotykam na jej brzegach łosie, bobry, jest mnóstwo czapli, zdarzają się czarne bociany, czasem uda się dostrzec łosia czy wydry, a bieliki widuję regularnie. Najpiękniejsza jest podczas niskich stanów wody, gdy pojawia się mnóstwo piaszczystych łach i wysp. Sama rzeka jest pięknym zjawiskiem.
 
- Jak Pan myśli, czy każdy może zostać rybakiem? 
- Rybakiem - oby nie! Wędkarzem pewnie nie każdy - moim zdaniem aby być dobrym wędkarzem, trzeba szanować Przyrodę, lubić ją obserwować i kochać spokój. Wtedy nie trzeba mieć dużo cierpliwości, bo samo przebywanie nad wodą jest już wielką frajdą.
 
- W naszej legendzie Sum poszukuje zagubionej korony Królowej Wisły, nie wie jednak jak taki skarb może wyglądać, pyta więc o radę napotkane postaci. Gdyby Sum zapytał Pana o radę, co by mu Pan podpowiedział? 
- Powiedziałbym mu, że jest królem naszych wód i prędzej czy później i tak znajdzie koronę!
 
Bardzo dziękujemy za te opowieści! Więcej wędkarskich przygód znajdziecie na stronie Pana Kamila: kamilwalicki.pl

0 Komentarze



Odpowiedz

    Autorką jest:

    Anna Aschenbach​ - poetka, autorka baśni, opowiadań i piosenek. Od ponad pięciu lat prowadzi stronę Urodziny Czarodzieja, poświęconą poezji, malarstwu i innym szaleństwom.
    annaaschenbach.wordpress.com​

    Obraz
    Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci

    Archiwum

    Wrzesień 2020
    Czerwiec 2020

    Kategorie

    Wszystkie
    Sum
    Wisła

    Kanał RSS

Wspierane przez Stwórz własną unikalną stronę internetową przy użyciu konfigurowalnych szablonów.